طول عمر پنل خورشیدی
طول عمر پنل خورشیدی - شش چیز که باید بدانیم

شش چیز که باید در مورد طول عمر پنل‌های خورشیدی بدانیم

هنگامی که در زمینه ی  انرژی خورشیدی مشغول می شویم، چه به عنوان یک صاحب خانه ای که برق خورشیدی تان را تولید می کنید با به عنوان یک حرفه ای فروشنده ی سیستم های خورشیدی، در زمانی در طول تعهدتان، قطعا با چنین سوالی روبرو می شوید: پنل های خورشیدی چقدر دوام می آورند؟ بطور قطع، پنل ها و سیستم های خورشیدی که به خوبی تجهیز شده باشند طبیعتا” دهه ها کار خواهند کرد. سودآوری و فراتر از آن، امکان اینکه انرژی خورشیدی در مرکز الگوی انرژی باشد بستگی به طول عمر طولانی پنل های خورشیدی دارد.

به همین دلیل است که فهمیدن دلیل طول عمر پنل خورشیدی دارای اهمیت ضروری است. وقتی که در وب سایت ها و راهنماها جستجو می کنید، به سرعت متوجه خواهید شد که طول عمر مورد انتظاری که مردم سرش اتفاق نظر دارند حدود ۲۵ تا ۳۰ سال است. المان هایی باعث ثبات این توقع می شوند.

اول از همه، اکثر سازندگان پنل های خورشیدی یک ضمانت عملکردی ۲۵ ساله را ارائه می دهند و این ضمانت ۲۵ ساله ی محصول در واقع نیست. درحالیکه اکثر طرح های حمایتی (پشتیبانی) وابسته به تعرفه های برقی انرژی تجدید پذیر بودند، قراردادها برای یک بازه ی زمانی ۲۰ ساله تنظیم گردیدند. آخری مورد که کم ارزش هم نیست این است که برخی تاسیسات قدیمی همچنان به شکل قابل قبولی پس از ۳۰ سال هم کار می کنند.

بنابراین، در تئوری، می توان انتظار داشت که پنل های خورشیدی بیست تا سی سال کار کنند اما هرگز نباید به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. اگر کسی فکر می کند که خورشیدی شدن تنها یعنی قرار دادن هر مقدار پنل خورشیدی روی سقف و اینکه برق خورشیدی قابل اتکا نتیجتا” بدون هیچ تلاشی برای دو دهه فراهم گردد، او در بهترین حالت می تواند تحت یک رهایی از توهم باشد و در بدترین حالت نیز ممکن است مشکلات مالی برایش ایجاد گردد.

بنابراین، اگر شما می خواهید که پنل های خورشیدی تان طویل ترین طول عمر را داشته باشند، بهتر است که شش مورد زیر را بدانید و مورد توجه قرارشان دهید.

۱.کیفیت اجزا

این مورد البته که هسته ی اصلی یک رویکرد بلند مدت می باشد. همانند هر کالای صنعتی، طول عمر پنل های خورشیدی عمیقا مرتبط با کیفیت اجزایشان می باشد. میتوانید خودرویتان را تصور کنید که هزاران کیلومتر را طی کرده است و بدون حداقلی از کیفیت بتواند در برابر هر گونه تصادفی محافظت شود؟ مصداق همین قضیه در صنعت خورشیدی نیز صادق است. بیشتر پنل های خورشیدی با اجزای پایین ساخته شده اند که همگی شان در معرض خرابی های به لقوه ی قرار دارند.

 • شیشه: می تواند تحت بارهای مکانیکی بشکند روکش جلویی می تواند در طی زمان فرسوده شود.
 • قاب آلومینیومی: قاب بد طراحی شده می تواند باعث یخ زدگی در زمستان گردد  و شکست تحت بار سنگین مثل برف می گردد.
 • سلول های خورشیدی: آنها می توانند در معرض ترک های ریز، نقاط تنش و …قرار گیرند.
 • متریال محصورکننده: می تواند بدلیل اشعه ی فرابنفش به زردی بزند.
 • Tedlar: می تواند ورق ورق شود.

 برترین سازندگان در طول زمان روش های گزینش دقیقی را گسترش دادند که فراتر از آن چیزی است که معمولا” توسط گواهینامه ی بین المللی همچون آی ای سی ۶۱۲۵۱ است .

آنها معمولا از روش هایی برای شبیه سازی تنش در طول عمر مفید مورد توقع پنل خورشیدی و همچنین با ترکیب کردن آن با تاثیر تغییرات دما، رطوبت، تنش مکانیکی ، فرابنفش و …استفاده می کنند. بنابراین، همه ی اجزا بطور یک شکل نیستند و نخستین چالش برای اطمینان از طول عمر طولانی انتخاب صورتحساب مواد است.

با تعداد زیاد تامین کنندگان به القوه، کافی نیست که فقط متکی به تصدیق و گواهی تامین کننده باشیم و سپس قیمت خوب پیدا کنیم. بدون فرآیندهای انتخابی و آزمایش در منزل، ریسک ها به طرز چشمگیری افزایش می یابند.

۲.کیفیت مجموعه

 همراه با انتخاب اجزا، کیفیت و دانش درباره ی مجموعه دارای اهمیت بسزایی است. حتما شما باید بدانید که همه ی متریال ها مشخصا در کنار یکدیگر خوب عمل نمی کنند. این یک داستان دیگر است. در نهایت، ترکیبی از این دو تعیین خواهند کرد که پنل خورشیدی شما چقدر عمر خواهد کرد.

تسخیر کیفیت در صنعت ما یک داستان طولانی است. حقیقت این است که این یک موضوع همچنان در حال پیش رفتن است. صنعت خورشیدی هنوز جوان است و در حال شکوفا شدن است. ما هنوز به آن مرحله ای نرسیده ایم که در آن استانداردهای با کیفیت به شکل مساوی توزبع شده باشد پس بنابراین شما می توانید تامین کننده تان را با چشمانی بسته انتخاب کنید.

برای سالهای طولانی، سازندگان فوتوولتائیک در حال رشد پرخاشگرانه ای هستند در حالیکه همزمان در جستجوی سریعی برای کاهش هزینه ها برای حفظ حاشیه ها با در نظر داشتن رقابت سنگین بین بازیگران هستند.

بطور طبیعی، در چنین محیطی، همه ی محصولات مانند هم نیستند زیرا به شکل غیرقابل اجتنابی، همراه با زنجیره ی ارزش و عوامل مختلفش، برخی ها به ازای کیفیت و طول عمر پنل های خورشیدی توازنی را ایجاد می کنند.

۳.کیفیت نصب

اگر شما بهترین پنل های خورشیدی را بخرید اما آنها را به خوبی نصب نکنید، شما طول عمر مورد نظر دارایی تان را تحت ریسک قرار داده اید. تا آنجایی که به پنل های خورشیدی مربوط است، المان های زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارند.:

 • ماژول ها را برای جلوگیری از ترک های ریز انبار و انتقال دهید.
 • هرگونه عیبی را پیش از نصب کنترل نمایید
 • اطمینان یابید که حمل باعث صدمه نمی شود: (به عنوان نمونه خراش بر روی صفحه ی پشتی)
 • از اتصالات مناسب برقی اطمینان حاصل نمایید.
 • شیب و چفت و بست را رعایت نمایید تا  تمیزی خودکار و مقاومت مکانیکی را محقق کنید
 • جلوگیری از سایه و نگذاشتن تنش بیهوده بر روی دیودهای محافظ در ماژول
 • انجام کابل کشی با در نظر گرفتن ایمنی

۴.نرخ تنزل (کاهش)

وقتی که ماژول های شما به شکل درستی نصب شدند، عملکرد آنها در طول زمان تنزل خواهد یافت. این امری طبیعی و معمول است این امر بیشتر بدلیل تنش حرارتی و تاثیرات مکانیکی که بر اجزای پنل های خورشیدی تاثیر می‌گذارند حادث می شود.

در فناوری های مدرن، نرخ تنزل می‌بایست کمتر از ۱ درصد در هر سال باشد. اکثر سازندگان این مقدار را در ضمانت نامه شان قید می کنند. البته که اگر همه چیز خوب پیش برود، می توان گفت که میزان نرخ تنزل (کاهش) همیشه پایین می ماند.

۵.شرایط بیرونی

در میان چیزهایی که تحت کنترل نیستند می توان به شرایط جوی اشاره کرد که تحت آنها ماژول های خورشیدی کار می کنند. چه ماژول ها در وضعیت آب و هوایی بسیار گرم و چه مرطوب نصب گردند رفتار آنها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

۶.تعمیر و نگهداری

یک باور نادرست قدیمی این است که پنل های خورشیدی نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. قطعا” چنین تفکری صحیح نمی باشد. وقتی که تصور کنید که شما مالک یک دارایی تولید برق هستید و به آن در طی بیست سال آینده وابسته هستید،محافطت از آن می بایستی یکی از اولویت های اصلی شما باشد. اولین کاری که باید انجام دهید ترکیب کردن پنل های خورشیدی با یک سیستم مانیتورینگ است.

بدون داشتن داده، بسیار سخت تر خواهد شد که شما بفهمید که آیا تاسیسات شما  بدرستی کار می کنند و اینکه مشکلات را بتوانید در صورت وجود شناسایی شان کنید. سپس، ما توصیه می کنیم که همیشه نیم نگاهی به پنل خورشیدی تان داشته باشید تا ببینید که آیا سایه انداختگی یا غبار وجود دارند تا برنامه ریزی برای تعمیرات ادامه دار  برای بررسی جعبه تقسیم، اتصالات و کابل های قابل رویت صورت پذیرد و مشخصا گراوندینگ بررسی گردد.

منبع: aleo-solar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست